زخم

بهترین و ایمن ترین روش برای از بین بردن جای زخم

بهترین روش برای از بین بردن جای زخم از سطح پوست

بهترین روش برای از بین بردن جای زخم از سطح پوست چیست؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال که “بهترین روش برای از بین بردن جای زخم از سطح پوست چیست؟” ابتدا باید ببینیم به صورت کلی چه راه هایی برای درمان، ترمیم و رفع جای زخم از سطح پوست وجود دارد. همچنین نوع جای زخم یا اسکار ایجاد شده روی سطح پوست بسیار مهم است.

 

انواع جای زخم (اسکار)

اسکارها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. دانستن نوع اسکار شما می تواند نوع درمان شما را تعیین کند. رایج ترین انواع اسکار عبارتند از:

  • اسکار کلوئید (Keloid scars):

اگر اسکار ناشی از جراحت دارید، به احتمال زیاد یک اسکار کلوئید است. اسکارهای کلوئیدی سفت و صورتی یا قرمز تیره و در نتیجه کلاژن اضافی زیر پوست شما ایجاد می شوند. اسکارهای کلوئیدی نیز فراتر از ناحیه آسیب اولیه گسترش می یابند.

اسکار کلویید

  •  اسکار هایپرتروفیک (Hypertrophic scars):

اگر اسکار شما شبیه اسکار کلوئیدی است اما از ناحیه آسیب دیده فراتر نمی رود، به احتمال زیاد یک اسکار هیپرتروفیک است. به گفته آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، اسکارهای برآمده و اغلب قرمز و هیپرتروفیک معمولا با اسکارهای کلوئیدی اشتباه گرفته می‌شوند، اما درمان آن ها آسان‌تر است.

اسکار هایپرتروفیک

  • اسکار انقباضی (Contracture scars):

اگر دچار سوختگی شدید شده‌اید و جای زخم شما باقی مانده، جای زخم انقباضی دارید. اسکارهای انقباضی اغلب عمیق هستند و می توانند آن ناحیه از پوست را سفت کنند و گاهی حرکات آن قسمت از بدن را محدود کنند.

اسکار انقباضی

  • اسکار آکنه (Acnescars):

اگر آکنه شدید را تجربه کرده اید، ممکن است پوست شما با جای آکنه باقی بماند. این‌ها تغییرات بافتی دائمی و فرورفتگی هایی هستند که در نتیجه یک آکنه جدی روی پوست باقی می مانند.

اسکار آکنه

 

انواع روش‌های ترمیم جای زخم (اسکار)

  • روش جراحی:

برداشتن جای زخم از طریق جراحی تهاجمی ترین نوع درمان است . پزشک شما ممکن است به جراح توصیه کند تا اسکار شما را ارزیابی کند و روشی را انجام دهد تا کمتر قابل مشاهده باشد. به عنوان مثال، جراح می تواند پوست قسمت دیگری از بدن شما را بگیرد تا آن را روی ناحیه اسکار قرار دهد. این روش اغلب برای افرادی که دچار سوختگی شده‌اند استفاده می شود. اگر زخمی دارید که عملکرد آن قسمت از بدن را مختل می کند، جراحی می تواند به رفع مشکلات عملکردی شما کمک کند.

معمولاً جراحی به عنوان عامل ایجاد جای زخم در نظر گرفته می شود نه راه حل. با این حال موارد خاصی وجود دارد که جراحی ممکن است بهترین گزینه برای خلاص شدن از شر زخم های قدیمی شما باشد. جراحی اصلاح اسکار معمولا یک گزینه گران قیمت برای مدیریت اسکار است. شخص جراح و پیچیدگی عمل هزینه نهایی را تعیین می کند. به طور کلی خطراتی در مورد جراحی اصلاح اسکار وجود دارد؛ جراحی تضمینی برای حذف کامل هر اثری از شواهد وجود اسکار نیست و در برخی موارد ممکن است حتی جای زخم را بدتر کند.

  • لیزر درمانی

به ویژه در اسکارهای ایجاد شده از جراحی، حذف اسکار با لیزر یک گزینه موثر و غیرتهاجمی برای درمان آن است. این روش رگ های خونی را مورد هدف قرار می دهد و می تواند ظاهر اسکار را کاهش دهد. این روش نمی تواند جای زخم را به طور کامل از بین ببرد، ولی پالس های نور می توانند جای زخم را صاف تر کنند، قرمزی را کاهش دهند و درد و خارش را کم کنند.

لیزر درمانی

  • لایه برداری شیمیایی

برای درمان جای زخم خفیف می توان از لایه برداری شیمیایی استفاده کرد. محلول شیمیایی خارجی ترین لایه پوست را حل می کند تا به افزایش گردش سلولی کمک کند و چهره ای صاف تر و کمتر نامنظم نشان دهد.

این درمان برای افرادی که پوست روشن تری دارند بهتر عمل می کند. متخصصان زیبایی معمولاً از این روش استفاده می‌کنند.
اگر پوست تیره تری دارید، لایه برداری با اسید گلیکولیک ممکن است موثرتر باشد. اسید آزلائیک نیز گزینه خوبی برای درمان آکنه و رنگدانه روی صورت است.
صرف نظر از رنگ پوست، حتما از کرم ضد آفتاب روزانه استفاده کنید و در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب مجدداً استفاده کنید، زیرا لایه برداری پوست را به شدت در مقابل نور و اشعه ماوراء بنفش (UV) حساس می کند.

لایه بردار شیمیایی

  • درم ابریژن

با استفاده از دستگاهی که شبیه یک سنباده کوچک به نظر می رسد، متخصص پوست می تواند لایه بالایی پوست شما را صاف کند. مشابه لایه برداری شیمیایی، این درمان گزینه خوبی برای صاف کردن جای زخم با برجستگی سطحی است.

درم ابریژن

  • تزریقات

ممکن است پزشک شما برای درمان اسکارهای بیرون زده و برجسته مانند کلوئید یا اسکار هیپرتروفیک، تزریق استروئید را برای شما تجویز کند.

تزریقات برای زخم هایی که از سطح پوست برآمده به نظر میرسند انجام می‌شود. تزریق استروئید می تواند اندازه اسکار را کوچک کرده و آن را با سطح پوست شما یکدست کند. انواع دیگر تزریقات شامل پرکننده های پوستی یا کلاژن هستند (برای انواع اسکارهای حفره‌ای) که نواحی اطراف اسکار عمیق را پر می کنند. اگرچه اینها معمولاً راه حل های دائمی نیستند.
همچنین تزریق کورتیکواستروئید می تواند در درمان انواع خاصی از اسکارها مانند اسکارهای ضخیم یا کلوئید موثر باشد. آنها مستقیماً به بافت اسکار تزریق می شوند تا به کاهش خارش، قرمزی و احساس سوزشی که ممکن است این اسکارها ایجاد کنند، کمک کنند. آنها بر روی انواع دیگر اسکارها استفاده نمی شوند زیرا اگر مستقیماً به یک اسکار صاف تزریق شوند می توانند باعث فرورفتگی دائمی شوند.
تزریق ها تورم را کاهش داده و جای زخم را صاف می کند. تزریق‌ها معمولاً در موارد متعدد در طی چند ماه انجام می‌شوند.

تزریق استروئید

  • محصولات سیلیکونی

یک سری از محصولاتی که برای بهبود اسکار می‌توان استفاده کرد، ژل ها و ورقه های سیلیکونی هستند، البته نه برای زخم های باز. این محصولات سیلیکونی نرم و انعطاف پذیر هستند که مانند یک پانسمان خود چسبنده اعمال می شوند. آنها برای کمک به نرم شدن پوست و صاف کردن جای زخم طراحی شده اند. (در اسکارهای هایپرتروفیک کاربرد دارند)
شما برای تهیه‌ی محصولات سیلیکونی نیازی به نسخه‌ی پزشک ندارید.

محصولات سیلیکونی

بهترین روش برای از بین بردن جای زخم از سطح پوست چیست؟

یکی از حیاتی ترین تصمیمات پس از جراحی این است که چگونه از شر جای زخم خود خلاص شوید.
همانطور که دیدید، راه حل های مختلفی برای مدیریت اسکار وجود دارد که همه آنها ادعا می کنند که توسط پزشک توصیه می‌شوند. اما کدام یک را باید انتخاب و استفاده کرد؟ ما ورقه‌های سیلیکونی (سیلیکون شیت‌ها) را برای مدیریت اسکار به شما عزیزان توصیه می کنیم.

ورقه‌ی سیلیکونی (سیلیکون شیت) چیست؟

ورق های اسکار سیلیکونی (سیلیکون شیت‌ها) معمولاً از سیلیکون پزشکی ساخته می شوند. با این حال، همه‌ی این شیت‌ها به طور یکسان تولید نمی‌شوند. سیلیکون با کیفیت گران است، بنابراین برخی از تولیدکنندگان به جای ارائه ورقه‌هایی که 100٪ سیلیکون هستند، ورقه‌هایی با درصد سیلیکون بسیار پایین تر همراه با مواد دیگر تولید می‌کنند. برخی از ورقه های سیلیکونی نیز با یک چسب در سطح پشتی پوشیده شده اند که کاربرد محصول را بسیار ساده‌تر می کند. شفافیت ورقه های سیلیکونی نیز بین تولید کنندگان مختلف متفاوت است. هر چه ورقه شفاف تر باشد کیفیت بالاتری دارد. این‌ها فاکتورهای مهمی هستند که باید هنگام جستجوی محصول مناسب در نظر بگیرید.
این محصولات همچنین قابل برش هستند و در سایزها و اشکال مختلف (برای اسکار جراحی ماموپلاستی) عرضه می‌شوند.

سیلیکون شیت‌ ها چگونه عمل می کنند؟

ابتدا مهم است بدانید که اسکارها ناشی از تولید کلاژن بیش از حد و همچنین ناشی از از دست دادن آب هستند. ورقه های سیلیکونی یک لایه انسدادی روی جای زخم شما ایجاد می کنند. این پوشش، از دست دادن آب را محدود می کند و تولید کلاژن را کاهش می دهد. در نتیجه یک اسکار نرم تر و صاف تر خواهید داشت. یکی دیگر از مزایای این سد این است که از تحریک های احتمالی پوست جلوگیری می کند. با استفاده از روکش سیلیکونی، روشی سریع‌تر و با خارش کمتر جهت درمان اسکار خود خواهید داشت.

بهترین راه برای به دست آوردن نتیجه ای که می خواهید، پوشش کامل جای زخم است. ورقه های سیلیکونی در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد تا بتوانید به بهترین شکل جای زخم خود را پوشش دهید. زمان نیز عامل موثری برای مدیریت اثربخش اسکار است. برای بهترین نتیجه، لازم است که جای زخم خود را به صورت شبانه روزی بپوشانید و این عمل را تا حداقل 4 الی 6 ماه ادامه دهید. اگر استفاده از این شیت ها برای شما میسر نیست و یا اسکار روی صورت شما قرار دارد، می توانید از سیلیکون ژل ها نیز برای درمان مشابه استفاده کنید. 

 ورقه های اسکار در سراسر جهان توسط جراحان پلاستیک و متخصصین پوست توصیه می شود. برای بهترین نتیجه، شروع سریع بعد از بهبودی کامل زخم بسیار مهم است (در بهترین حالت 2 هفته پس از کشیدن بخیه ها و بسته شدن کامل زخم)، ورقه سیلیکونی حتی ممکن است به بهبود ظاهر اسکارهای قدیمی نیز کمک کند.

تاثیر سیلیکون شیت

تاثیر سیلیکون شیت روی اسکار

شیوه‌ی استفاده‌ی درست از شیت های سیلیکونی

طول درمان توسط این ژل ها یا شیت های سیلیکونی به طور متوسط 6 ماه است و به طور روزانه باید مورد استفاده گیرند. یعنی هر روز باید آن ها را روی سطح پوست قرار داد و سطح اسکار را به طور کامل با این محصولات پوشش داد. هر عدد شیت یا همان ورقه‌ی سیلیکونی در صورتی که به طور خوب مورد استفاده قرار گیرد، به طور مفید به مدت 1 ماه قابل استفاده است.

شیوه‌ی استفاده از شیت های سیلیکونی به این شکل است که روز اول باید آن را به مدت 2 ساعت روی محل اسکار خود قرار دهید، سپس آن را بردارید و با آب بشویید و درون یخچال قرار دهید. پس از گذشت 24 ساعت مجدد شیت سیلیکونی را روی محل اسکار خود قرار دهید و این بار بگذارید به مدت 4 ساعت روی بدن شما باقی بماند، به همین ترتیب هر روز 2 ساعت به مدت زمان قرارگیری شیت روی سطح اسکار خود اضافه کنید تا نهایتا به روزی برسید که سیلیکون شیت فقط 2 ساعت در تماس با اسکار شما نباشد.
این شیوه را باید پیش بگیرید تا مبادا پوست شما نسبت به این محصول واکنش یا حساسیتی نشان دهد.

انتخاب از بین محصولات ترمیم کننده اسکار

هزاران محصول مدیریت اسکار در بازار وجود دارد که می تواند به کاهش ظاهر اسکارهای قدیمی کمک کند. بسیاری از برندها محصولات با کیفیت و با نتایج عالی تولید می کنند. به طور کلی وقتی نوبت به انتخاب محصول مناسب می رسد، به مواد تشکیل دهنده و کاربرد آن‌ها باید توجه کرد.
عنصر شماره یک برای مدیریت اسکار سیلیکون است. زمانی که تصمیم می گیرید از کدام محصول استفاده کنید، همیشه به دنبال سیلیکون در بالای لیست مواد تشکیل دهنده‌ی آن باشید. مواد دیگری که باید به دنبال آن باشید عصاره پیاز، روغن Emu، ویتامین C و کره شی است. Scar Esthetique یک کرم اسکار عالی است که حاوی این مواد و بسیاری مواد طبیعی دیگر است.

در مرحله بعد باید در نظر بگیرید که برای چه چیزی از محصول استفاده می کنید. جای زخم شما کجاست؟ جای زخم چقدر است؟ آیا جای زخم بلند و برآمده شده است؟ آیا مشکلات رنگدانه وجود دارد؟
این‌ها همه سؤالاتی هستند که باید بدانید. خوشبختانه تولید کنندگان محصولات اسکار این کار را آسان می کنند.

برای اکثر اسکارها، پزشکان شیت‌ های سیلیکونی را به عنوان درمان اولیه توصیه می کنند. ورق های اسکار سیلیکونی، مانند Scar Fx، در اندازه ها و شکل های مختلف به خصوص نیاز شما وجود دارد. همچنین ممکن است ژل اسکار سیلیکونی یا همان سیلیکون ژل را به عنوان جایگزینی برای پوشش در طول روز یا اگر جای زخم روی صورت شما وجود دارد، در نظر بگیرید. برای اسکار های هایپرپیگمنتیشن (هایپرپیگمنتیشن تیرگی و رنگ رفتگی پوست است؛ اغلب به دلیل سطح بالاتر از میزان نرمال ملانین است که باعث تجمع رنگدانه ها در بافتهای پوست می شود و رنگ پوست شما را تغییر می دهد)، کرم هایی با عناصری که تغییر رنگ پوست را هدف قرار می‌دهند، مانند Scar Esthetique، عالی هستند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *