زخم

پانسمان نقره چیست؟

پانسمان نقره

پانسمان نقره چیست ؟ ویژگی ، کاربرد و نحوه استفاده

پانسمان نقره چیست؟ ویژگی ، کاربرد و نحوه استفاده پانسمان های نقره محصولات موضعی مراقبت از زخم هستند که از نقره یونی حاصل می شوند. این محصولات مقدار مداوم نقره را بر روی زخم ترشح می کنند و عملکرد ضد میکروبی یا ضد باکتریایی را ایجاد می کنند. نقره بر اساس میزان ترشح و باکتری های موجود در زخم از پانسمان به سطح زخم فعال می شود در دو دهه اخیر استفاده از یون های نقره در تولید انواع پانسمان نقره توسعه یافته است.
نقره به عنوان یک آنتی بیوتیک سطحی صدها سال است که در حوزه مراقبت از زخم کاربرد دارد. یون های نقره، عناصر فعالی برای کشتن سریع طیف وسیعی از میکروب ها هستند.

مکانیسم عمل نقره:

 1. واکنش با آنزیم ها و پروتئین ها که برای تنفس و حمل و نقل مواد در غشاء سلولی و درون سلول مهم هستند در نتیجه فقر غذایی باکتری صورت می گیرد.
 2. واکنش با DNA و مهار تقسیم سلولی در نتیجه توقف شکل گیری کلنی ها.
 3. بانک شدن یون های نقره به دیواره سلولی و بخش خارجی سلول و در نتیجه پاره شدن غشاء باکتری.

یون های نقره به شکل های مختلفی برای ساخت پانسمان به کار می روند:

پانسمان نقره چیست؟

1.پوشش خارجی پانسمان

سطح مشبک نقره دار یک یا هر دو سطح خارجی پانسمان را پوشش داده و در تماس مستقیم با زخم است. نقره در این نوع پانسمان مستقیما موجب مرگ میکروب ها می شود.

2- در داخل ساختار پانسمان

نقره به سه فرم در ساختار پانسمان به کار می رود که عبارتند از:

 • درون ساختار لایه خارجی پانسمان
 • فضای داخلی پانسمان
  به عنوان یکی از اجزای سازنده تار و پود پانسمان، پس از جذب ترشحات زخم، نقره به باکتری های موجود در آن حمله می کند. مقداری از نقره نیز ممکن است از پانسمان و از طریق رطوبت به زخم انتشار پیدا کند.
 • نوع سوم ترکیبی از دو نوع پانسان ذکر شده است.

انواع پانسمان نقره

پانسمان های آنتی باکتریال دومدل هستند:

 1. نقره اندود شده: مانند فوم نقره، آلژینات نقره، هیدروفایبر نقره ، و…که پایین تر از ۲۰ درصد یون نقره را آزاد می کند.
 2. نقره خالص: مانند سیلورمد که بالای ۷۰ درصد یون نقره را آزاد میکند.

زخم ها بر اساس عمق، گستردگی، میزان ترشحات، خشک بودن، میزان عفونت و محل قرا گیری انواع مختلفی دارند .انواع زخم ها به مراقبت های ویژه خود نیاز دارند. بر همین اساس پانسمان های نقره در اشکال مختلفی تولید می شوند:

 1. پانسمان فوم
 2. هیدروژل
 3. پ آلژینات
 4. هیدروفایبر
 5. هیدروکلوئید
 6. اسپری

همچنین در بسیاری از پانسمان ها برای تاثیرگذاری بیشتر یا انجام طیف گسترده تری از درمان، نقره همراه با اجزای دیگری مثل ذغال فعال به کار می رود.


پانسمان نقره در زخم بستر

زخم فشاری یا زخم بستر حاصل عدم تحرک و  فشار ناشی از استخوان ها بر  پوست است. پوست به مرور دچار حساسیت و نازکی شده و سپس زخم بستر ایجاد میشود. زخم بستر در صورت وجود بیماری های زمینه ای همچون دیابت یا ضعف سیستم ایمنی به سرعت پیشرفت میکند. بنابراین کنترل و درمان به موقع آن اهمیت فراوان دارد. با استفاده از انواع پانسمان نقره میتوان از بروز عفونت و تکثیر باکتری ها در زخم پیشگیری نموده و یا عفونت ایجاد شده را کاهش داد. برای پر کردن حفره در زخم بستر عمیق انواع پانسمان نقره نواری تولید و عرضه می شود.


پانسمان نقره در سوختگی

سوختگی در اثر تماس حرارت شدید با پوست ایجاد میشود. عوامل مختلفی مانند مواد شیمیایی، حرارت بخار مایعات، تماس با جسم داغ، برق گرفتگی و تماس با شعله سوختگی ایجاد می کنند. سوختگی بر اساس عمق و شدت آن 4 درجه دارد. همچنین سوختگی میتواند وسیع یا کوچک باشد. سوختگی های کوچک و سطحی تر را باید از طریق مراقبت های عمومی سوختگی همچون کرم موضعی و پانسمان درمان نمود. زخم سوختگی به دلیل از بین رفتن بافت پوست یا بافت های زیرین آن، معمولا دارای ترشح بوده و مستعد عفونت است. نقره به صورت خمیر، ژل یا هیدروکلوئید انتخاب های خوبی برای درمان سوختگی هستند. نقره علاوه بر ضد عفونی کردن و آنتی بیوتیک بودن، اگزودای زخم سوختگی را جذب کرده و تورم و درد را کاهش می دهد.


پانسمان نقره برای زخم پای دیابتی

بیماران دیابتی معمولا به نوروپاتی محیطی نیز مبتلا هستند. یکی از عوارض نوروپاتی بی حسی پا است که حس درد و آسیب را در پا مختل می کند. بنابراین زخم شدن پا و پیشرفته شدن آن در این بیماران شیوع بالایی دارد. در مراحل اولیه زخم پای دیابتی را با پانسمان نقره میتوان کنترل نمود. در صورتی که زخم حفره ایجاد کرده باشد، باید داخل آن را با پانسمان نقره دار نواری پر کرد تا مانع از بسته شدن سطح زخم شود. پانسمان نقره آلژینات جهت جذب بالاتر در انواع زخم پای دیابتی دارای اگزودا کاربرد دارد. استفاده از پانسمان هیدروکلوئید نقره برای زخمی با بافت سطحی مرده و نکروزه، دبریدمان اتولیتیک را افزایش داده و روند درمان را تسریع خواهد کرد.


پانسمان نقره نانو

پانسمانی 3 یا 5 لایه است که از یک مش نقره دارای نانوکریستال نقره در دو طرف یک هسته پلی استری، تشکیل شده است. نانوکریستال نقره به روش نانوتکنولوژی تولید می شود و دسته های بسیار کوچکی از نقره فعال شده را آزاد میکند. هرچه ذرات نقره کوچکتر باشند، بخش وسیعتری از زخم را پوشش داده و تاثیر گذاری آن را افزایش می دهند. پانسمان نقره نانو، موجب حفظ رطوبت در اطراف زخم می شود.


پانسمان نقره سیلورمد

سیلورمد یک پانسمان نقره هیدرواکتیو پددار است که یک پد غیر چسبنده جاذب ترشحات دارد. یون های نقره موجود در پانسمان در تماس با ترشحات زخم، یون نقره آزاد می کند و همچنین مانع نفوذ باکتری ها به بستر زخم می شود. ساختار پانسمان به گونه ای است که به بستر زخم نمی چسبد. پانسمان های فوق فاقد لاتکس بوده و هنگام تعویض، پسماند نقره بر روی خم باقی نمی ماند و آسیبی به بستر زخم وارد نمی کند.

ویژگی ها پانسمان نقره سیلورمد:

 1. نرم
 2. قدرت آلرژی زایی اندک
 3. قابلیت تبادل هوا و بخار آب
 4. قابل استفاده در تمامی نواحی بدن
 5. تعوص پانسمان بدون درد و بروز تروما
 6. کاهش میزان بافت های مرده در زخم
 7. بدون نیاز به ماده خاصی جهت فعالسازی
 8. تسریع فرایند بافت سازی و تشکیل پوست

کاربردپانسمان نقره سیلورمد:

 1. زخم های عفونی
 2. فشاری
 3. محل های پیوند اعضا
 4. وریدی و شریانی
 5. سوختگی های درجه یک و دو
 6. زخم های بدون ترشح یا با ترشح اندک

پانسمان نقره هارتمن

هارتمن یک برند معتبر در زمینه تولید محصولا مراقبت از زخم است. پانسمان نقره تولید هارتمن با نام تجاری پانسمان آترومن، در درمان انواع زخم حاد و مزمن مانند زخم بستر و زخم های عفونی کاربرد دارد.

ویژگی های پانسمان نقره هارتمن:

 1. جنس آن از فیبرهای پلی آمید آغشته به نقره است.
 2. فاقد پرز و پارافین می باشد.
 3. قسمت پارچه ای پانسمان در تماس مستقیم با زخم بوده و آغشته به چربی های ویژه گیاهی است.
  این ترکیبات موجب نچسبیدن پانسمان به زخم و تعویض آسان و بدون درد آن می شوند.
 4. می توان آن را به اندازه مورد نیاز برش داد.
 5. برای جذب اگزودا به پانسمان ثانویه نیاز دارد.
 6. تا 7 روز قابل استفاده بوده و نیاز به تعویض ندارد مگر اینکه پزشک تجویز کند.
 7. با جذب قوی ترشحات از خیس خوردگی حاشیه زخم جلوگیری می کند.

کاربرد پانسمان نقره آترومن:

 1. زخم بستر
 2. عفونی
 3. سوختگی
 4. زخم پای دیابتی
 5. حاد و مزمن
 6. اطراف پین ارتوپدی
 7. زخم هایی که ریسک عفونت دارند

پانسمان نقره کامفیل

 1. برای انواع زخم های حاد و مزمن با ترشحات متوسط تا زیاد، قابل استفاده است. از جمله: زخم حفره ای، زخم با ضخامت زیاد، زخم بستر یا فشاری، پای دیابتی، عروقی، سوختگی، زخم ناحیه دهنده پیوند پوست.
 2. اگر این پانسمان با آلژینات همراه شود، قدرت جذب آن افزایش یافته و بر اثر تماس با اگزودا، ذرات نقره آزاد میکند.
 3. بر اساس میزان ترشحات زخم و زمان اشباع شدن، تا 7 روز قابل استفاده است.
 4. دارای خواص قوی آنتی بیوتیکی علیه باکتری های مقاوم و ضد قارچ می باشد.
 5. به اندازه و شکل دلخواه قابل برش است.
 6. شفاف بوده و وضعیت زخم از زیر آن قابل مشاهده و بررسی است.
 7. سطح بیرونی آن ضد آب بوده و امکان استحمام برای بیمار وجود دارد.
 8. جهت پر کردن حفره زخم های عمیق، به شکل نواری تولید و عرضه می شود.
 9. از ایجاد و انتشار بوی بد ترشحات و عفونت موجود در زخم ممانعت میکند.
 10. پانسمان نقره کامفیل به دلیل قدرت بالای جذب ترشحات، نباید در زخم های سطحی، زخم های خشک و زخمی که ترشحات اندکی دارد استفاده شود. همچنین از مصرف این پانسمان روی زخم هایی که خونریزی شدید دارند خودداری کنید.

محصولات مرتبط

پانسمان نقره چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *